Νέα εκθέματα στο Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού “Φιλιώ Χαϊδεμένου”

ΝΕΑ ΕΚΘΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ «ΦΙΛΙΩ ΧΑΪΔΕΜΕΝΟΥ»

Ύστερα από 11 χρόνια συνεχούς λειτουργίας και προσφοράς, μέσα από οργανωμένες ξεναγήσεις, εκπαιδευτικά προγράμματα, θεματικές εκδηλώσεις, αλλά και διάφορες άλλες δράσεις, το μουσείο «Φιλιώ Χαίδεμένου» εμπλούτισε τη συλλογή του με πέντε καινούριες προθήκες και με πάνω από 60 καινούρια εκθέματα. Τα εκθέματα αποτελούν ευγενική προσφορά των απανταχού προσφύγων, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν με προθυμία στο κάλεσμα της Μικρασιάτισσας Φιλιώς Χαϊδεμένου και είναι συντηρημένα από ειδικούς επιστήμονες του Υπουργείου Πολιτισμού.

Θα είναι μεγάλη μας χαρά να σας ξεναγήσουμε στο μουσείο της πόλης μας και να δείτε από κοντά όλα αυτά τα κειμήλια που συντελούν στη διαφύλαξη της κληρονομιάς και της ιστορίας του τόπου μας.