Προσβασιμότητα ατόμων με προβλήματα όρασης στο Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού «Φιλιώ Χαϊδεμένου»

Το Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού «Φιλιώ Χαϊδεμένου» είχε τη χαρά και τιμή να φιλοξενήσει για λίγες ημέρες τον κ. Θεόδωρο Κώνστα. Ο κ. Κώνστας είναι ξεναγός σε μουσεία, αρχαιολογικούς και πολιτιστικούς χώρους σε άτομα με προβλήματα όρασης ή προβλήματα ακοής. Στόχος του κ. Κώνστα ήταν να εκπαιδευτεί ό ίδιος κατάλληλα στο Μουσείο μας, ώστε να μπορέσει να ξεναγήσει ανθρώπους με προβλήματα όρασης ή τυφλότητας. Σε αυτό το σημείο πρέπει να αναφέρουμε ότι ο κ. Κώνστας αντιμετωπίζει και ο ίδιος το πρόβλημα της τυφλότητας. Με αυτό τον τρόπο προσπαθεί να διευρύνει τους γνωστικούς ορίζοντες των ατόμων με προβλήματα όρασης και να τους βοηθήσει να αποκτήσουν και να αναπτύξουν νέες ικανότητες και δεξιότητες . Ο ίδιος μας μίλησε για την ισοτιμία όλων. . Εφόσον υπάρχει κατάλληλος σχεδιασμός προσαρμοσμένος στις ανάγκες των ανθρώπων με οπτική αναπηρία, η αναπηρία δεν αποτελεί εμπόδιο για κάποιον ώστε να αντιληφθεί τους αρχαιολογικούς και πολιτιστικούς χώρους στην ολότητά τους και δεν υπάρχει λόγος να απομονώνεται σε νησίδες προσβασιμότητας, γεγονός που επιτείνει την κοινωνική ανισότητα, την οποία ήδη βιώνει σε άλλους τομείς της καθημερινότητάς του. Με μεγάλη χαρά το προσωπικό του Ιδρύματος αποδέχτηκε την πρόκληση-πρόσκληση του κ. Κώνστα, ανταποκρίθηκε με προθυμία και συμμετείχε ενεργά στο αίτημά του να γνωρίσει το θέμα και το περιεχόμενο του μουσείου μας. Ακολούθησαν πολλές ώρες εκπαίδευσης στον χώρο. Η υπάλληλος του Ιδρύματος μαζί με τον κ. Κώνστα περιηγήθηκαν για μέρες στο μουσείο. Ο κ. Κώνστας άκουγε προσεχτικά και μαγνητοφωνούσε τις ξεναγήσεις της, έκανε ερωτήσεις και έβαζε σημάδια στο χώρο. Ψηλαφούσε τα αντικείμενα και κατέγραφε με το δικό του τρόπο όλες τις πληροφορίες που αποκόμιζε από το μουσείο μας. Τελειώνοντας την εκπαίδευσή του, ήταν σε θέση να ξεναγήσει με μεγάλη αξιοπιστία αλλά και σχετική ευκολία, τόσο τους βλέποντες όσο και τους μη βλέποντες επισκέπτες του μουσείου μας. Πραγματικά μας εξέπληξε όλους με τις ικανότητές του αλλά και το πάθος του γι αυτό που ανέλαβε να υλοποιήσει. Στις 14 Φεβρουαρίου 2019, ο κ. Κώνστας υποδέχτηκε και ξενάγησε στο μουσείο, τους μη βλέποντες ανθρώπους και τους συνοδούς τους από τον Φάρο τυφλών. Ήταν εξαιρετικός ξεναγός και οι άνθρωποι αποκόμισαν τις καλύτερες εντυπώσεις από αυτή τους την εμπειρία στο Μουσείο του Μικρασιατικού Ελληνισμού.

Το προσωπικό του Ιδρύματος εκφράζει την ευγνωμοσύνη του για την ιδιαίτερη γνωριμία του με τον κ. Θεόδωρο Κώνστα και υποκλίνεται στο μεγαλείο της ψυχής τέτοιων ανθρώπων.