Παρουσίαση της Μουσειοσκευής του Μουσείου Μικρασιατικού Ελληνισμού «Φιλιώ Χαϊδεμένου».

Το Μουσείο Μικρασιατικού Ελληνισμού «βγαίνει έξω από τα τείχη».

Η μουσειοσκευή του Μουσείου συνεχίζει το ταξίδι της στην Ελλάδα.

Το φορητό εκπαιδευτικό υλικό με τίτλο «Προορισμός Μικρά Ασία, την εποχή της ακμής των Ελλήνων» εμπνευσμένο από την ταυτότητα του Μουσείου Μικρασιατικού Ελληνισμού «Φιλιώ Χαϊδεμένου» – ενός Μουσείου αφιερωμένου στον μικρασιατικό ελληνισμό – δημιουργήθηκε για να μεταφέρει τους μαθητές σ’ ένα ταξίδι με προορισμό τη Μικρά Ασία. Σκοπός της μουσειοσκευής είναι να ταξιδέψει τους μαθητές στη Μικρά Ασία σε μια εποχή ευημερίας, τότε που οι ελληνικοί πληθυσμοί, που την κατοικούσαν, έφθασαν στο απόγειο της ιστορικής τους παρουσίας. Σε μια διαδρομή από το γενικό προς το ειδικό, θέτει το περιβάλλον της ιστορικής εξέλιξης της περιοχής, συνθέτει το ιστορικό πλαίσιο της εποχής της ακμής και σταδιακά συστήνει στους μαθητές τα χαρακτηριστικά του τόπου και της ελληνικής μικρασιατικής ταυτότητας μέσα από ποικίλο υλικό (αντίγραφα αντικειμένων και τεκμηρίων της μουσειακής συλλογής, εκπαιδευτικά έντυπα και κάρτες, οπτικοακουστικό υλικό, καρτ-ποστάλ, χάρτες). Βασικότεροι από τους στόχους που τέθηκαν είναι οι μαθητές να εντοπίσουν στοιχεία ιστορικής συνέχειας μιας περιοχής και την επίδρασή τους στη διαμόρφωση ενός πολιτισμού, να γνωρίσουν τους παράγοντες που συνετέλεσαν στην ακμή των Ελλήνων στη Μικρά Ασία, να παρατηρήσουν πώς αποτυπώθηκε η ευημερία των ελληνικών κοινοτήτων, να διερευνήσουν τους λόγους που η Σμύρνη υπήρξε πόλη ορόσημο της Μικράς Ασίας, να έρθουν σε επαφή με εκφάνσεις της καθημερινότητας των Μικρασιατών εξετάζοντας τις δομές οργάνωσης της μικρασιατικής κοινωνίας.

Το εκπαιδευτικό υλικό αποστέλλεται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδας, δανείζεται δωρεάν για χρονικό διάστημα έως και δύο εβδομάδες και υλοποιείται από τον αρμόδιο εκπαιδευτικό, στα πλαίσια της σχολικής τάξης.

museumkit_presentation